Er du fase 1, 2 eller 3 læge, kan du i Region Sjælland være med i en DGE-juniorgruppe sammen med andre fase 1, 2 og 3 læger.
I en DGE-juniorgruppe kan du mødes med ligesindede i et netværk, hvor I kan mødes om udfordringer med praksiskøb, om sundhedsfaglige emner, supervision og meget andet.
Juniorgruppen får adgang til et rådighedsbeløb på 15.000 kr. årligt (2025) og med mulighed for at søge om yderligere 15.000 kr. (2025). Rådighedsbeløbet kan bruges på fælles efteruddannelse for gruppen f.eks. honorar til undervisere eller supervisorer, der kommer ud til gruppen.
De samme regler gælder for juniorgrupperne som for emnegrupper og supervisionsgrupper.
Fase 1, 2 og 3 læger modtager dog ikke refusion fra Fonden for almen praksis.
Juniorgrupperne har en særlig mulighed for, at få en efteruddannelsesvejleder med ud til det første møde, som facilitator.
Det aftales direkte med efteruddannelsesvejlederen.
Du kan læse mere om DGE-ordningen på nedenstående links.
Du er velkommen til at kontakte en af vores efteruddannelsesvejledere for at høre mere om DGE-ordningen og juniorgrupper.
Du finder kontaktoplysningerne nederst på siden.
DGE-admin Anja Charlotte Jensen Tlf : 9356 6670 Mail : [email protected]
Efteruddannelsesvejleder og Koordinator, Rune Ahrensberg Tlf : 6169 6140 Mail : [email protected]
Efteruddannelsesvejleder, Andreas Heltberg Tlf : 2442 2624 Mail : [email protected]
Efteruddannelsesvejleder, Kenda Christensen Tlf : 6127 6090 Mail : [email protected]